Bezpieczni na drodze? Nie po alkoholu

Powiększ obrazNa zdjęciu mężczyzna w alkogoglach próbuje podać rękę osobie prowadzącej akcję "Bezpieczni na drodze"

Andrychowscy kierowcy przekonali się o tym, że po spożyciu alkoholu nie można ufać własnym zmysłom. 16 lipca na ul. Krakowskiej, przy wjeździe do Andrychowa została przeprowadzona akcja „Bezpieczni na drodze”.

W ramach akcji profilaktycznej policjanci kontrolowali trzeźwość kierowców, którzy zaraz później mogli sprawdzić, jak niebezpieczne jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Aby przez chwilę poczuć się jak osoba nietrzeźwa, wysiadali z samochodu i zakładali tzw. alkogogle – gogle imitujące skutki działania alkoholu na zmysł wzroku. Następnie próbowali wykonać kilka prostych poleceń – m.in. przywitać się z osobą stojącą obok czy przejść wzdłuż linii prostej. Wielu uczestników akcji miało problemy z utrzymaniem równowagi, część skarżyła się, że widzi podwójnie. Wykonanie wyznaczonych zadań w alkogoglach okazało się trudne, a to urządzenie zaburza tylko działanie wzroku. Alkohol natomiast ogranicza również pracę mózgu, dlatego skutki prowadzenia pod jego wpływem mogą być tragiczne.

Akcja „Bezpieczni na drodze” została przeprowadzona przez pracowników Działu Profilaktyki Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie oraz policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Akcja profilaktyczna "Bezpieczni na drodze"
Akcja profilaktyczna „Bezpieczni na drodze”