
Zgodnie ze znowelizowaną od dnia 1 sierpnia 2010 r. ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, Rada Miejska w Andrychowie podjęła w dniu 28 października 2011 r. Uchwałę Nr LIV-417-10 w sprawie: trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego – Koalicja Przeciw Przemocy w Andrychowie (zwanego dalej Koalicją) oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania. Na jej podstawie Burmistrz Andrychowa Zarządzeniem powołał członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego Koalicji Przeciw Przemocy, w skład którego weszli przedstawiciele jednostek, organizacji i instytucji określonych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Obecnie w skład Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego – Koalicja Przeciw Przemocy w Andrychowie wchodzą przedstawiciele:
1. Jednostki organizacyjnej pomocy społecznej:
Ewa Białczyk – Czechowska – Ośrodek Pomocy Społecznej
w Andrychowie
Paulina Dybał – Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie
2. Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
Krzysztof Tokarz – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów
Alkoholowych
3. Jednostki Oświaty:
Krystyna Rajs – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Andrychowie
4. Jednostki Ochrony Zdrowia:
Krystyna Milczarek – Pielęgniarstwo Środowiskowo-Rodzinne S.C”Zdrowie”
5. Policji:
Tadeusz Statkowski – Komisariat Policji w Andrychowie
6. Organizacji pozarządowych:
Jan Jopek – A.S.O.P i F. „Światło i Nadzieja” w Andrychowie
7. Kuratorów Sądowych:
Małgorzata Grzybek-Jamróz – Sąd Rejonowy w Wadowicach
Głównym celem Zespołu jest ochrona osób doznających przemocy w rodzinie, w tym inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc poprzez usprawnienie systemu przepływu informacji oraz reagowanie na zidentyfikowane problemy społeczne, a w szczególności przemocy w rodzinie. Zadaniem Zespołu jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, których przedstawiciele wchodzą w skład Zespołu, diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc. Zespół może powoływać grupy robocze w celu pomocy i pracy z konkretną rodziną, w której występuje przemoc domowa. O powołanie grupy roboczej do Zespołu Interdyscyplinarnego występują przedstawiciele instytucji zajmujących się pracą z rodziną.