Co to jest pomoc społeczna?
Pomoc społeczna jest instytucją polityki państwa mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Do głównych zadań pomocy społecznej należy wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych i umożliwienie im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka. Pomoc społeczna służy wszystkim osobom, których egzystencja jest w jakikolwiek sposób zagrożona. Każda osoba lub rodzina nie będąca w stanie samodzielnie rozwiązać swoich problemów ma prawo zwrócić się z prośbą o pomoc.
Wszelka pomoc udzielana jest w myśl zasady, według której w pierwszej kolejności wykorzystane powinny być własne zasoby i możliwości osoby ubiegającej się o pomoc.
Rodzaj, forma i rozmiar świadczonej pomocy powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy. Jest to poprzedzone zdiagnozowaniem sytuacji osób lub rodzin potrzebujących oraz opracowaniem adekwatnego i optymalnego planu pomocy.
Kryterium i przyczyny uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej
Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeśli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje:
1) osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty: 776,00zł
2) osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza : 600,00zł
Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu:
- ubóstwa ,
- sieroctwa,
- bezdomności,
- bezrobocia,
- niepełnosprawności,
- długotrwałej lub ciężkiej choroby,
- przemocy w rodzinie,
- potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi,
- potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
- bezradności w sprawach opiekuńczo- wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,
- trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy,
- trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
- alkoholizmu lub narkomanii,
- zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej,
- klęski żywiołowej i ekologicznej.
O jakie świadczenia można się ubiegać?
Świadczenia pomocy społecznej podzielone są na świadczenia pieniężne i niepieniężne.
Do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej należą: zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy, pomoc na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki, świadczenie pieniężne na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w RP status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, wynagrodzenie należne opiekunowi z tytułu sprawowania opieki przyznane przez sąd.
ZASIŁEK STAŁY
przysługuje:
- pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
- pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Od 1 stycznia 2024 roku zasiłek stały ustala się w następujący sposób:
– w przypadku osoby samotnie gospodarującej w wysokości różnicy między kwotą stanowiącą 130% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej
a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 1000 zł miesięcznie;
– w przypadku osoby w rodzinie w wysokości różnicy między kwotą stanowiącą 130% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
Zasiłek wypłacany jest w wysokości różnicy między kryterium dochodowym, a dochodem osoby (lub na osobę w rodzinie).
Maksymalna kwota zasiłku stałego wynosi 1 000,00zł, minimalna – 100,00zł
Całkowita niezdolność do pracy oznacza:
- całkowitą niezdolność do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, lub o całkowitej niezdolności] do pracy oraz samodzielnej egzystencji), albo
- zaliczenie do I lub II grupy inwalidów, lub
- legitymowanie się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (odpowiednie orzeczenie Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności).
Osoba niezdolna do pracy z tytułu wieku to osoba, która osiągnęła wiek emerytalny określony w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zasiłek okresowy
przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego:
- osobie samotnie gospodarującej, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej,
- rodzinie, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego rodziny.
Zasiłek okresowy ustala się:
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej – do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej, a dochodem tej osoby, z tym, że miesięczna kwota zasiłku nie może być wyższa niż kwota kryterium dochodowego na osobę w rodzinie tj. 600,00zł
Minimalna kwota zasiłku wynosi 50% różnicy pomiędzy kryterium dochodowym a dochodem osoby lub rodziny i nie może być niższa niż 20,00zł
Zasiłek celowy
Zasiłek celowy wypłacany jest w celu zaspokojenia niezbędnej (konkretnej) potrzeby bytowej. Zasiłek może być przeznaczony na:
- pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków, leczenia, ogrzewania w tym opału, odzieży,
- niezbędnych przedmiotów użytku domowego,
- drobne remonty i naprawy w mieszkaniu,
- koszty pogrzebu,
Zasiłek może być również przyznany osobie lub rodzinie, która poniosła straty w wyniku:
- zdarzenia losowego,
- klęski żywiołowej lub ekologicznej.
W tych przypadkach pomoc może być przyznana niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi.W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany SPECJALNY ZASIŁEK CELOWY w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi.
Do świadczeń niepieniężnych z pomocy społecznej należy między innymi:
• praca socjalna, poradnictwo specjalistyczne, składka na ubezpieczenie zdrowotne, sprawienie pogrzebu, dożywianie dzieci w szkole, udzielenie schronienia, interwencja kryzysowa, świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, zapewnienie jednego gorącego posiłku dziennie osobom, które własnych staraniem nie są w stanie go sobie zapewnić.
ZASIŁEK CELOWY Z PROGRAMU
,,POMOC PAŃSTWA W ZAKRESIE DOŻYWIANIA”
W ramach Rządowego Programu „Pomoc Państwa w zakresie dożywiania” można ubiegać się również o zasiłek celowy na zakup posiłku/żywności. Kryterium dochodowe obowiązujące przy tej formie pomocy wynosi 150% kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej.
Szczególnie pomocy w zakresie dożywiania udziela się:
- dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej
- uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej,
- osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w szczególności osobom samotnym, w podeszłym wieku, chorym .
Wieloletni rządowy program
„Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023
Od stycznia 2019 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie realizuje nowy program rządowy w zakresie dożywiania pn. „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019 – 2023.
Celem programu jest w szczególności: zapewnienie posiłku dzieciom, uczniom i młodzieży oraz objęcie pomocą osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych i samotnych.
W ramach programu udziela się wsparcia w formie posiłku, świadczenia pieniężnego (zasiłku celowego) na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych, po spełnieniu przez osoby warunków do otrzymania pomocy oraz kryterium dochodowego w wysokości 150% kryterium, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej:
- dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej,
- uczniom do czasu ukończenia nauki w szkole ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej,
- osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, a w szczególności osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.
Dla tej ostatniej grupy osób Gmina Andrychów może zorganizować dowóz posiłków.
Obecny Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 zastępuje Program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.
AKTY PRAWA MIEJSCOWEGO PRZYJĘTE PRZEZ RADĘ MIEJSKĄ W ANDRYCHOWIE ZWIĄZANIE Z PROGRAMEM:
- Uchwała Nr III-6-18 Rady Miejskiej w Andrychowie z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie ustanowienia gminnego wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019 – 2023 (233 KB, pdf)
- Uchwała Nr III-7-18 Rady Miejskiej w Andrychowie z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy w formie świadczenia pieniężnego – zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019 – 2023 (137 KB, pdf)
- Uchwała Nr III-9-18 Rady Miejskiej w Andrychowie z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków za posiłek albo świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2018 r., poz. 9051) (168 KB, pdf)
Zasiłek celowy specjalny
zasiłek celowy specjalny – jest świadczeniem przyznawanym na podstawie art. 41 ustawy o pomocy społecznej i może być przyznany w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe w wysokości nie przekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny.
Zasiłek celowy specjalny ma charakter fakultatywny, a zatem przyznanie go zależy od okoliczności sprawy oraz środków finansowych będących w dyspozycji Ośrodka na tę formę pomocy.
pomoc w formie pieniężnej lub rzeczowej, w celu ekonomicznego usamodzielnienia – osobie albo rodzinie gmina może przyznać pomoc w formie pieniężnej w celu ekonomicznego usamodzielnienia. Pomoc ta może być przyznana w formie jednorazowego zasiłku celowego lub nieoprocentowanej pożyczki.
Warunki udzielenia i spłaty pożyczki oraz jej zabezpieczenie określa się w umowie z gminą. Pożyczka może być umorzona w całości lub w części, jeżeli przyczyni się to do szybszego osiągnięcia celów pomocy społecznej.
Pomoc w formie rzeczowej w celu ekonomicznego usamodzielnienia następuje przez udostępnienie maszyn i narzędzi pracy stwarzających możliwość zorganizowania własnego warsztatu pracy oraz urządzeń ułatwiających pracę niepełnosprawnym. Maszyny i narzędzia pracy są udostępniane na podstawie umowy użyczenia.
Podstawą odmowy przyznania albo ograniczenia rozmiarów pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie może być uchylanie się przez osobę lub rodzinę ubiegającą się o pomoc od podjęcia odpowiedniej pracy w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, albo poddania się przeszkoleniu zawodowemu. Pomoc w celu ekonomicznego usamodzielnienia nie przysługuje, jeżeli osoba lub rodzina ubiegająca się otrzymała już pomoc na ten cel z innego źródła.
Do świadczeń niepieniężnych z pomocy społecznej należy między innymi:
- praca socjalna, poradnictwo specjalistyczne, składka na ubezpieczenie zdrowotne, sprawienie pogrzebu, dożywianie dzieci w szkole, udzielenie schronienia, interwencja kryzysowa, świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, zapewnienie jednego gorącego posiłku dziennie osobom które własnych staraniem nie są w stanie go sobie zapewnić.
USŁUGI OPIEKUŃCZE I SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE
Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze przysługują osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona.
Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia.
Szczegółowe warunki odpłatności za usługi opiekuńcze określa Rada Miejska w drodze uchwały.
Koszt godziny usługowej od 1 kwietnia 2022r wynosi 31,71zł
ZESPÓŁ PORADNICTWA SPECJALISTYCZNEGO
W ramach swojej działalności Ośrodek oferuje prowadzenie specjalistycznego poradnictwa i konsultacji dla mieszkańców Gminy Andrychów, którzy mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych bez względu na posiadany dochód.
Zespół poradnictwa specjalistycznego stanowią następujący specjaliści:
- PSYCHOLOG udziela pomocy w zakresie:
- niepowodzeń życiowych,
- depresji,
- trudności i konfliktów interpersonalnych (w rodzinie, w pracy),
- reakcji psychologicznych w sytuacjach traumatycznych (np.: śmierć bliskich, choroba, rozstanie, przemoc),
- trudności w radzeniu sobie z chorobą przewlekłą, niepełnosprawnością (własną i bliskich), utraty pracy itp.
Psycholog przyjmuje: poniedziałek – piątek od 8:00 do 12:00
2. PEDAGOG udziela pomocy w zakresie:
- rozwiązywania konfliktów międzyludzkich,
- zmiany zachowań destrukcyjnych na zdrowe, w tym pracy korekcyjnej z osobami stosującymi przemoc w rodzinie,
- zdrowego stylu życia– profilaktyki uzależnień,
- umiejętności wychowawczych rodziców/opiekunów,
- radzenia sobie ze stresem.
Pedagog przyjmuje: wtorek – środa, piątek 9:00 – 15:00, poniedziałek, czwartek 13:00 – 19:00
3. TERAPEUTA DS. UZALEŻNIEŃ udziela pomocy osobom, które są uzależnione bądź mają problem z nadużywaniem alkoholu oraz członkom ich rodzin.
Terapeuta ds. uzależnień przyjmuje: czwartek 15:00 – 18:00
4. KONSULTANT DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH udziela konsultacji:
- dla osób niepełnosprawnych bądź dotyczących osób niepełnosprawnych między innymi w zakresie wniosków o rentę, ulg rehabilitacyjnych, zasiłku pielęgnacyjnego, ustalaniu stopnia niepełnosprawności, dofinansowaniu z PFRON, legitymacji, kart parkingowych.
Konsultant ds. osób niepełnosprawnych przyjmuje:
poniedziałek – środa, piątek 8:00 – 11:30
czwartek 8:30 – 12:00
5. ASYSTENT OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ
W celu podniesienia jakości usług świadczonych przez OPS, rozwoju oraz wzmocnienia aktywności i samodzielności życiowej osób niepełnosprawnych zagrożonych wykluczeniem społecznym z uwagi na deficyty w zakresie codziennego funkcjonowania można skorzystać ze wsparcia asystenta osoby niepełnosprawnej.
Zakres usług asystenta osoby niepełnosprawnej
- wspomaganie w nauce orientacji przestrzennej w mieście oraz w korzystaniu ze środków komunikacji miejskiej,
- wspomaganie w wyjściu do/pobycie/(jeśli zachodzi taka konieczność) /powrocie oraz dojazdach w wybrane przez beneficjenta miejsca (np. dom, praca, kościół, lekarz, urzędy, sklep, znajomi, rodzina itp.)
- wspomaganie w wyjściu do/pobycie/(jeśli zachodzi taka konieczność) /powrocie oraz dojazdach na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne
- wspomaganie w wyjściu do/pobycie/(jeśli zachodzi taka konieczność) / powrocie oraz dojazdach na kursy i szkolenia zawodowe
- podczas robienia zakupów pod warunkiem czynnego w nich uczestniczenia beneficjenta
- przy odbiorze beneficjenta z dworca kolejowego, przystanku autobusowego i dotarciu w wybrane miejsce, załatwianiu spraw urzędowych
- podczas wizyty u lekarza/na badaniach
- w korzystaniu z dóbr kultury: muzeum, teatr, kino, koncert itp.
- w korzystaniu z zajęć sportowych i obiektów sportowych: basen, siłownia.
Godziny pracy asystenta osoby niepełnosprawnej: poniedziałek-piątek 7:00-15:00
ZESPÓŁ DS. ASYSTY RODZINY
Współpraca z asystentem prowadzona jest na zasadzie dobrowolności. Asystent nie krytykuje rodziny. Odnosi się do niej z szacunkiem. Jednocześnie stara się znaleźć jej mocne strony. Spotyka się z rodziną w miejscu jej zamieszkania i wspólnie z nią opracowuje plan wychodzenia z trudnej sytuacji. W szczególnych przypadkach asystent rodziny zostaje przydzielony na mocy postanowienia Sądu.
W czasie wspólnych działań z członkami rodziny asystent:
- pomaga w codziennej organizacji dnia,
- pokazuje jak sprawnie wykonywać obowiązki domowe,
- doradza jak opiekować się i wychowywać dzieci,
- udziela rad jak zarządzać budżetem domowym,
- informuje jak działają urzędy, szczególnie placówki wsparcia rodziny i dziecka,
- wyjaśnia jak wypełniać dokumentację oraz realizować sprawy urzędowe,
- wspiera w kontaktach z pracownikami szkoły, przedszkola, sądu, poradni, przychodni, policji i innych instytucji,
- motywuje do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i znalezienia pracy.
W trakcie pracy z rodziną asystenci informują o dostępnych formach wsparcia instytucjonalnego organizowanego na terenie Gminy.
Godziny pracy asystentów rodziny:
poniedziałek – piątek 7:00 –– 18:00
Jak ubiegać się o pomoc?
Jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej, z którą nie możesz sobie poradzić przy wykorzystaniu własnych sił i środków, możesz zgłosić się do pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie z prośbą o pomoc – osobiście, telefonicznie lub pisemnie. Zgłoszenia może dokonać Twój przedstawiciel ustawowy lub inna osoba za Twoją zgodą. Pomoc społeczna może też być udzielana z urzędu.