Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020

fot. pixabay.com

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa to działanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, które ma na celu wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących.

Program skierowany jest do osób, które znajdują się w trudnej sytuacji i uzyskują dochód nieprzekraczający:

1.402 zł dla osoby samotnie gospodarującej,

1.056 zł dla osoby w rodzinie.

Aby otrzymać pomoc żywnościową należy:

 • Zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) właściwego dla miejsca zamieszkania lub do organizacji partnerskiej wydającej żywność w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.
 • Jeśli spełniamy wskazane kryteria, otrzymujemy skierowanie, które umożliwia odbiór we wskazanym na skierowaniu miejscu.

Pomoc żywnościowa w gminie Andrychów przekazywana jest za pośrednictwem współpracującej z Bankiem Żywności w Krakowie Organizacji Partnerskiej Lokalnej Kuchni Św. Brata Alberta w Andrychowie, ul. 1 Maja 11. Pomoc udzielana jest w formie paczek żywnościowych i posiłków.

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE

W ramach programu realizowane są również zajęcia dla osób zakwalifikowanych do projektu. Mają one formę bezpłatnych szkoleń lub warsztatów dotyczących:

 • przygotowania posiłków,
 • dietetyki oraz zdrowego odżywiania,
 • sprawnego zarządzania budżetem domowym,
 • zapobiegania marnowaniu żywności.

Działania realizowane są przez Bank Żywności w Krakowie w Kuchni Św. Brata Alberta w Andrychowie, ul. 1 Maja 11. Uczestniczą w nich podopieczni, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronie internetowej Banku Żywności w Krakowie.

Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ.

Podprogram 2019

Podprogram 2019 jest kontynuacją poprzednich Podprogramów. Celem programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach towarzyszących.

Ze względów niezależnych od Banku Żywności w Krakowie rozpoczęcie POPŻ Podprogram 2019 opóźni się o kilka miesięcy. Skierowania będzie można składać na początku stycznia 2020 r., a pierwsze wydawanie żywności nastąpi w drugiej połowie stycznia 2020 r.

OKRES WYDAWANIA ŻYWNOŚCI: styczeń 2020-czerwiec 2020 (ewentualnie do lipca 2020)

ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH

Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym w formie paczek żywnościowych i posiłków.

Paczka żywnościowa – to minimum kilka artykułów spożywczych (co najmniej 3) składających się z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo, a wchodzących w skład zestawu.

Posiłek – to każde danie (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek lub kolacja) przygotowane w OPL, np. jadłodajniach, schroniskach, noclegowniach dla osób bezdomnych, z wyłączeniem świadczenia usług firm zewnętrznych (np. catering).

Zestaw roczny artykułów spożywczych w Podprogramie 2019 obejmuje żywność o łącznej wadze ok. 50,5 kg na osobę, w tym:

 1. Artykuły warzywne i owocowe:

1) groszek z marchewką – 3,2 kg

2) fasola biała – 3,2 kg

3) koncentrat pomidorowy – 1,28 kg

4) buraczki wiórki – 1,05 kg

5) powidła śliwkowe – 1,80 kg

6) sok jabłkowy klarowany – 4l

 • Artykuły skrobiowe:

7) makaron jajeczny – 4,50 kg

8) makaron kukurydziany bezglutenowy – 1 kg

9) ryż biały – 3 kg

10) kasza gryczana – 1,50 kg

11) herbatniki maślane – 0,80 kg

 • Artykuły mleczne:

12) mleko UHT – 7 l

13) ser podpuszczkowy dojrzewający – 2 kg

 • Artykuły mięsne:

14) szynka drobiowa – 2,70 kg

15) szynka wieprzowa mielona – 1,80 kg

16) pasztet wieprzowy – 0,48 kg

17) filet z makreli w oleju – 1,53 kg

 • Cukier:

18) cukier biały – 4kg

 • Tłuszcze:

19) olej rzepakowy – 4 l

 • Dania gotowe:

20) gołąbki w sosie pomidorowym – 1,70 kg.

Podsumowanie Podprogramu 2018

W ramach Podprogramu 2018 Kuchnia Św. Brata Alberta objęła wsparciem żywnościowym 705 osób, przekazując ok. 36 ton żywności w formie paczek (2629) i posiłków (47500).

Podsumowanie Podprogramu 2017

W ramach Podprogramu 2017 Kuchnia Św. Brata Alberta objęła wsparciem żywnościowym 736 osób, przekazując ok. 44 ton żywności w formie paczek (3461) i posiłków (55692).

We współpracy z Bankiem Żywności dla osób korzystających z pomocy żywnościowej przeprowadzono warsztaty edukacyjne: kulinarne, żywieniowe, ekonomiczne oraz dotyczące niemarnowania żywności.

Dodatkowo Kuchnia Św. Brata Alberta realizowała działania towarzyszące niefinansowe, takie jak: wigilia, przekazywanie informacji o ofertach pracy oraz o instytucjach i placówkach udzielających pomocy w wyjściu z uzależnień.

Kierownik Kuchni
Św. Brata Alberta
w Andrychowie

s. Danuta Korska