Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej udzielenie schronienia osobom tego pozbawionym, w tym osobom bezdomnym, jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym. Jest to świadczenie przysługujące osobom, które nie są w stanie zapewnić sobie miejsca noclegowego we własnym zakresie. Na terenie naszej gminy w dalszym ciągu to zadanie jest realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie.
W Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego pod poz. 2450 została ogłoszona zmiana Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie w związku z którą w miejsce Domów Wsparcia dla Bezdomnych wprowadzono Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn. W związku z powyższym w miejsce Uchwały Rady Miejskiej w Andrychowie nr XXXIII-275-09 z dnia 26 marca 2009 r. w sprawie zasad ustalania i pobierania odpłatności za pobyt w Domach Wsparcia dla Bezdomnych w Andrychowie w dniu 18 maja 2016r. podjęto Uchwałę Rady Miejskiej w Andrychowie nr. XXII-219-16 w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Andrychowie. Uchwała wchodzi w życie od 01 lipca 2016 r.
Zmianie uległ także obowiązujący dotychczas Regulamin. Zarządzeniem nr 203/16 Burmistrza Andrychowa z dnia 29 kwietnia 2016 r. zatwierdzony został wewnętrzny Regulamin Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Andrychowie. Zarządzenie weszło w życie z dniem podjęcia.
Schronisko jest przeznaczone dla bezdomnych mężczyzn i udziela tymczasowego schronienia przez wszystkie dni tygodnia. Schronisko dysponuje 24 miejscami noclegowymi, w wyjątkowych sytuacjach może pomieścić do 30 mężczyzn. Do schroniska kierowane są osoby bezdomne na podstawie decyzji administracyjnej wydawanej przez Dyrektora OPS. Pierwszeństwo przy przyjęciu mają bezdomni mężczyźni z terenu gminy Andrychów.
Pobyt w placówce jest odpłatny, jednak osoby bezdomne, które nie posiadają własnych środków utrzymania lub posiadane dochody są niższe od kryterium dla osoby samotnie gospodarującej ( zgodnie z ustawą o pomocy społecznej) są zwolnione z ponoszenia z odpłatności.
Miesięczna odpłatność za pobyt wynosi 386,29 zł
REGULAMIN
SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH MĘŻCZYZN W ANDRYCHOWIE
Schronisko jest przeznaczone dla Bezdomnych Mężczyzn, gotowych do podjęcia trudu zmiany swojej niełatwej sytuacji życiowej. Szanujących zasady i reguły obowiązujące w niniejszej placówce.
Rozdział I
Postanowienia Ogólne
- 1
- Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Andrychowie działające przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Andrychowie znajdujące się przy ulicy Batorego 48 i 52, zwane dalej Schroniskiem, realizuje zadania własne gminy o charakterze obowiązkowym, wynikające z zakresu art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163 z późn. zm.).
- Schronisko wchodzi w skład struktury organizacyjnej Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie.
- Schronisko udziela tymczasowego schronienia przez wszystkie dni tygodnia.
- Regulamin Schroniska, zwany dalej Regulaminem, określa zakres działania i zadania oraz prawa i obowiązki przebywających tam osób.
- 2
Użyte w Regulaminie sformułowania oznaczają:
- Dyrektor – Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej
w Andrychowie,
- Świadczeniobiorca – bezdomny mężczyzna potrzebujący wsparcia,
przebywający na terenie Schroniska,
- Pracownik – pracownik socjalny lub zleceniobiorca
zatrudniony w Ośrodku Pomocy Społecznej w Andrychowie,
- Kontrakt – kontrakt socjalny, umowa zawarta pomiędzy
Świadczeniobiorcą a Pracownikiem, mająca na
celu podejmowanie działań obu stron w celu poprawienia sytuacji Świadczeniobiorcy,
- Ośrodek – Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie.
Rozdział II
Zadania oraz zasady działania Schroniska
- 3
Zakres podstawowych usług świadczonych w Schronisku obejmuje w szczególności:
- zapewnienie całodobowego, tymczasowego schronienia,
- skierowanie na podstawie indywidualnych potrzeb Świadczeniobiorcy na konsultacje pedagogiczne, psychologiczne, socjalne, prawne, medyczne, zawodowe i rodzinne,
- pracę socjalną skierowaną przede wszystkim na wzmocnienie lub odzyskanie zdolności do prawidłowego funkcjonowania w środowisku rodzinnym i społecznym,
- zaopatrzenie w niezbędne środki czystości i środki higieny osobistej w sytuacji, gdy Świadczeniobiorca nie ma możliwości samodzielnego ich zakupu (zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163 z późn. zm.)).
- 4
- Schronisko dysponuje 24 miejscami noclegowymi, w wyjątkowych sytuacjach może pomieścić do 30 mężczyzn.
- Pobyt w Schronisku jest odpłatny zgodnie z zasadami wynikającymi z Uchwały Rady Miejskiej w Andrychowie.
- 5
- W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, tj. temperatury poniżej 0º Celsjusza, w Schronisku udzielana jest pomoc doraźna.
- Pomoc doraźna obejmuje:
- możliwość wykonania zabiegów higienicznych,
- udzielenie jednorazowego schronienia – noclegu.
Rozdział III
Zasady przyjmowania do Schroniska
- 6
- Schronisko funkcjonuje codziennie przez całą dobę, nie spełnia jednak funkcji stałego miejsca pobytu. Pierwszeństwo przy przyjęciu mają bezdomni mężczyźni z terenu gminy Andrychów. W wyjątkowych sytuacjach przyjmowane są osoby z innych Gmin, np. jeżeli taka Gmina nie ma własnego schroniska lub noclegowni.
- Prawo pobytu w Schronisku dotyczy okresu do sześciu miesięcy, jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być przedłużone. Pobyt powinien zmierzać do pełnej readaptacji do życia społecznego i powrotu do środowiska.
- Pobyt w Schronisku, podczas którego załatwiane są sprawy formalne, do 3 dni może być udzielony bez wydania decyzji administracyjnej.
- 7
Przyjęcia do placówki dokonują Dyrektor lub Pracownik. Przyjęcie do Schroniska poprzedzone jest wywiadem środowiskowym lub rozmową wstępną, podczas której zapoznaję się osobę bezdomną z Regulaminem i konsekwencjami jego nieprzestrzegania. Osoba zgłaszająca się jest zobowiązana do udzielenia informacji dotyczących jej sytuacji życiowej, dochodowej i przyczyn poszukiwania schronienia.
- 8
- Osoba przyjmowana do Schroniska, każdorazowo zobowiązana jest do:
- przedłożenia dokumentu tożsamości lub w przypadku jego braku przedłożenie zaświadczenia o złożeniu wniosku o wydanie dowodu tożsamości;
- poddaniu się badaniu trzeźwości przy użyciu alkomatu;
- zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu, przyjęcia go do stosowania i potwierdzeniu tego faktu złożeniem stosownego oświadczenia na piśmie;
- okazania do wglądu wnoszonych rzeczy osobistych pod kątem ich rodzaju i ilości;
- zajęcia miejsca wyznaczonego przez Pracownika.
- W przypadku braku dokumentu tożsamości osoba bezdomna jest zobowiązana do podjęcia starań o jego uzyskanie w ciągu 7 dni kalendarzowych.
- 9
Osobom przyjętym do schroniska zapewniamy poszanowanie godności osobistej, możliwości przebywania w placówce całą dobę, przyznajemy łóżko, pościel, ręcznik, umożliwiamy korzystanie z urządzeń i sprzętu RTV i AGD oraz urządzeń sanitarnych, informujemy o możliwości przygotowywania posiłków we własnym zakresie.
- 10
- Do Schroniska nie będzie przyjęta osoba, która:
- jest po spożyciu alkoholu (wynik badania alkomatem inny niż 0,00 ‰) lub wobec której zachodzi uzasadnione podejrzenie Pracownika, że jest pod wpływem działania środków odurzających lub narkotyzujących;
- odmawia poddaniu się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przy użyciu alkomatu;
- nie nawiązuje logicznego kontaktu z Pracownikiem;
- zachowuje się agresywnie lub awanturuje się;
- ze względu na stan zdrowia wymaga udzielenia natychmiastowej pomocy specjalistycznej;
- odmawia złożenia pisemnego oświadczenia o zapoznaniu się z niniejszym Regulaminem;
- odmawia udostępnienia do wglądu wnoszonych rzeczy;
- niestosująca sie do poleceń Pracownika dotyczących rodzaju lub ilości wnoszonych rzeczy osobistych oraz wyznaczonego miejsca noclegowego w schronisku,
- w wyniku złamania Regulaminu została wydalona i nie minął jej okres karencji.
- Decyzję o nieprzyjęciu do Schroniska wskutek okoliczności wynikających z ust. 1 podejmuje Pracownik lub Dyrektor.
Rozdział IV
Prawa i obowiązki Świadczeniobiorcy
- 11
Świadczeniobiorca ma prawo:
- do pobytu w Schronisku przez okres wskazany w decyzji,
- korzystać z urządzeń stanowiących wyposażenie Schroniska (m.in. lodówki, kuchenki gazowej, czajnika elektrycznego, pralki automatycznej, telewizora,sprzętu radiowego),
- korzystać z urządzeń sanitarnych,
- do zajmowania jednej szafki na rzeczy osobiste, z zastrzeżeniem: w przypadku pełnego stanu Świadczeniobiorców w Schronisku, jedna szafka może przysługiwać na dwie osoby,
- opuszczać teren Schroniska w godz. 6.00 – 21.00 ( nie dotyczy Świadczeniobiorców, którzy pracują na zmiany), informując Pracownika o godzinie powrotu,
- zgłaszać Pracownikom skargi i wnioski dotyczące pobytu w Schronisku,
- przyjmować gości według zasad zawartych w § 15 niniejszego Regulaminu,
- palić w miejscach do tego przeznaczonych,
- sporządzać posiłki w miejscach do tego wyznaczonych,
- do obecności podczas czynności, o której mowa w § 12 ust. 1 pkt 14,
- do rezygnacji z pobytu w Schronisku.
- 12
- Świadczeniobiorca ma obowiązek:
- wykonywać polecenia Pracowników i Dyrektora wydawane w ramach ich obowiązków i uprawnień,
- dobrowolnie poddawać się badaniu alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu w sytuacjach przewidzianych Regulaminem lub na wezwanie Pracownika lub Dyrektora,
- współpracować z Pracownikami oraz aktywnie korzystać z oferowanych form pomocy w celu wyjścia z bezdomności,
- zawrzeć z Pracownikiem kontrakt,
- zachować abstynencję od alkoholu,
- informować Pracownika o nieobecności i planowanych terminach powrotu,
- poinformować Pracowników o każdej zmianie swojej sytuacji materialno-bytowej,
- szanować używany sprzęt gospodarstwa domowego,
- uczęszczać na społeczność,
- podpisywać się na liście obecności zgodnie z § 13 ust. 2,
- na wezwanie Pracownika lub Dyrektora przedłożyć zaświadczenie lekarskie o wykluczeniu chorób zakaźnych,
- korzystać z mediów i sprzętów w sposób racjonalny i oszczędny zgodnie z ich przeznaczeniem,
- umożliwić Pracownikom sprawowanie kontroli sposobu użytkowania wszystkich zajmowanych przez Świadczeniobiorcę pomieszczeń,
- umożliwić Pracownikowi wgląd do zajmowanej szafki,
- dbać o higienę osobistą oraz ład i porządek w użytkowanych pomieszczeniach,
- dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz pozostałych Świadczeniobiorców, przestrzegać przepisów przeciwpożarowych,
- informować Pracowników o wszelkich okolicznościach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo innych osób przebywających w Schronisku (chorobie zakaźnej lub możliwości wystąpienia agresji ze strony osób trzecich),
- zgłaszać wszelkie awarie i usterki Pracownikom,
- pracować na rzecz Schroniska i Ośrodka,
- terminowo uiszczać opłaty na pobyt,
- przestrzegać ciszy nocnej w godzinach 22.00 – 6.00,
- przestrzegać zakazu palenia tytoniu poza miejscami do tego wyznaczonymi,
- przestrzegać zasad poprawnych kontaktów międzyludzkich, m.in.:
- nie używać siły fizycznej oraz innych form przemocy,
- nie używać słów wulgarnych i obraźliwych,
- zachować kulturę osobistą w kontaktach z innymi osobami przebywającymi w Schronisku,
- respektować prawo do prywatności innych Świadczeniobiorców;
- W przypadku rezygnacji z pobytu w Schronisku w terminie krótszym niż zakładany w decyzji administracyjnej, Świadczeniobiorca zobowiązany jest o tym fakcie poinformować osobiście Pracownika oraz podpisać oświadczenie o rezygnacji z pomocy oferowanej przez Schronisko i umożliwić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.
- 13
- Świadczeniobiorcy zobowiązani są do przebywania na terenie Schroniska w godz. 21.00 – 6.00.
- Swój pobyt w Schronisku potwierdzają podpisem na liście obecności, złożonym przed godz. 21.00.
- Każdorazowy zamiar przyjścia do schroniska po godz. 21.00 lub wyjście przed 6.00 musi być wcześniej osobiście zgłoszony Pracownikowi, który umieszcza stosowna adnotację w zeszycie raportów.
- Każda nieobecność w Schronisku w godz. 21.00 – 6.00 musi zostać wcześniej osobiście zgłoszona Pracownikowi na druku oświadczenia o zgłoszeniu nieobecności.
- Liczba możliwych nieobecności, o których mowa w punkcie 4 nie może przekraczać siedmiu przypadków w miesiącu, za wyjątkiem uzasadnionych sytuacji życiowych.
- Po powrocie po zgłoszonej nieobecności Świadczeniobiorca obligatoryjnie poddawany jest badaniu alkomatem.
- Przyjście na teren Schroniska podczas zgłoszonej nieobecności przerywa bieg usprawiedliwionego zwolnienia.
- 14
Świadczeniobiorcom korzystającym z pobytu w Schronisku zabrania się:
- wnoszenia oraz spożywania alkoholu lub środków odurzających,
- wnoszenia przedmiotów niebezpiecznych m.in. takich jak: broń, materiały pirotechniczne, ostre narzędzia,
- wnoszenia nadmiernej ilości rzeczy osobistych,
- hodowli jakichkolwiek zwierząt domowych bez zgody Dyrektora,
- posiadania w pokojach odbiorników telewizyjnych,
- używania w pokojach czajników elektrycznych, kuchenek i wszelkich urządzeń grzewczych,
- palenia tytoniu poza miejscami do tego wyznaczonymi.
Rozdział V
Zasady odwiedzin
- 15
Zasady odwiedzin Świadczeniobiorców:
- przyjmowanie gości następuję w godz. 10.00 – 18.00 wyłącznie w pomieszczeniach ogólnego użytku, tj. w Kuchni lub w Świetlicy,
- osoby odwiedzające Świadczeniobiorców mają obowiązek wpisać się do książki odwiedzin, znajdującej się na ogólnodostępnej półce – obowiązku tego każdorazowo muszą dopilnować Świadczeniobiorcy,
- goście są zobowiązani zachować spokój i uprzejmość w stosunku do Pracowników i wszystkich Świadczeniobiorców. Osoby odwiedzające, co do których zachodzi podejrzenie o przebywanie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, nie zostaną wpuszczone na teren Schroniska,
- Świadczeniobiorca bądź gość, w przypadku uszkodzenia sprzętów lub zniszczenia mienia znajdujących się na terenie Schroniska, zobowiązani są pokryć koszty ich naprawy (odpowiedzialność solidarna),
- Pracownik ma prawo usunąć z terenu Schroniska Gościa jeżeli zakłóca spokój, zachowuje się agresywnie lub nie przestrzega panujących w Schronisku zasad wynikających z niniejszego Regulaminu,
- Osoby wydalone ze Schroniska, nie mają wstępu na teren placówki, nawet jako goście.
Rozdział VI
Rola i funkcja Gospodarza
- 16
- Gospodarz Schroniska zostaje wybrany przez Świadczeniobiorców spośród swojego grona na społeczności.
- Gospodarz Schroniska współpracuje z Pracownikiem i Dyrektorem w zakresie zapewnienia porządku i dyscypliny na terenie Schroniska.
- 17
- Gospodarz odpowiada za ład i porządek w budynku i wokół niego.
- Gospodarz Schroniska dba o przestrzeganie niniejszego Regulaminu, zobowiązany jest informować Pracownika o nieprzestrzeganiu przez Świadczeniobiorców Regulaminu.
- Gospodarz Schroniska jest upoważniony do wyznaczania prac Świadczeniobiorcom. Dba o ustalenie i przestrzeganie harmonogramu dyżurów, o którym mowa w § 19.
- 18
- Z racji zajmowanej funkcji Gospodarz Schroniska nie wykonuje stałych dyżurów, o których mowa w § 19 ust. 1 i ust. 2, a jedynie dba o ich przestrzeganie przez pozostałych Świadczeniobiorców, za wyjątkiem sytuacji otrzymania kary porządkowej, o której mowa w § 21 ust. 1 pkt 3.
- W razie nie wypełniania poprawnie funkcji Gospodarza Schroniska, przeprowadzane są nowe wybory o czym decyduje Pracownik lub Dyrektor.
Rozdział VII
Przepisy Porządkowe
- 19
- Świadczeniobiorcy Schroniska są zobowiązani do zachowania porządku i czystości w zajmowanych przez siebie pokojach sypialnych oraz w pozostałych pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytkowania (kuchnia, łazienka, spiżarka), zgodnie z harmonogramem pełnienia dyżurów ustalonym przez Pracownika/Gospodarza Schroniska, regulującym dyżury sprzątania pomieszczeń ogólnodostępnych.
- Do zadań Świadczeniobiorcy, który pełni dyżur należy utrzymywanie porządku w miejscach o powszechnej dostępności, (tj. kuchnia, łazienka, przedpokój, spiżarka, świetlica) poprzez mycie podłóg, urządzeń sanitarnych, mebli, okien, drzwi, lamp, lodówek.
- Ponad obowiązki wynikające z dyżurów, Świadczeniobiorcy są zobowiązani do utrzymywania porządku w pokojach, w których zostało przydzielone im miejsce oraz wokół budynków. Każdorazowo po przygotowaniu i spożyciu posiłku są zobowiązani do pozostawienia czystości w kuchni.
- Pełnienie dyżurów w ramach kary porządkowej, o której mowa w § 21 ust. 1 pkt 3, przesuwa terminy wynikające z harmonogramu, pełnienia dyżurów przez pozostałych Świadczeniobiorców.
Rozdział VIII
Odpowiedzialność za naruszenie postanowień Regulaminu
- 20
- Za przewinienie zwykłe uważa się:
- nieprzestrzeganie ciszy nocnej,
- przebywanie na terenie Schroniska bez posiadania obowiązującej decyzji administracyjnej powyżej okresu o którym mowa w § 6 ust.3,
- spóźnienie przy powrocie do Schroniska do 30 minut (czyli do godz. 21.30),
- palenie w miejscach innych niż do tego wyznaczone,
- nieprzestrzeganie higieny osobistej,
- odmowa złożenia podpisu na liście obecności,
- brak przedłożenia zaświadczenia lekarskiego o wykluczeniu chorób zakaźnych, pomimo wezwania Pracownika lub Dyrektora.
- Decyzję o uznaniu zachowania za przewinienie za zwykłe podejmuje Pracownik lub Dyrektor.
- 21
- Kary porządkowe przewidziane za przewinienia zwykłe, wynikające z § 20 Regulaminu, według podanej kolejności:
- rozmowa ostrzegawcza z Pracownikiem,
- rozmowa dyscyplinująca z Dyrektorem lub Kierownikiem Działu Pomocy Środowiskowej OPS,
- pełnienie dyżurów, o których mowa w § 19 Regulaminu, osobiście przez okres 14 dni kalendarzowych następujących bezpośrednio po sobie.
- Trzykrotne nałożenie kary porządkowej za przewinienie zwykłe skutkuje, że w przypadku kolejnego przewinienia zwykłego decyzja kierująca do Schroniska ulega wygaśnięciu, a osoba zostaje wydalona ze Schroniska.
- Przez wydalenie rozumie się natychmiastowe opuszczenie przez osobę wydaloną terenu Schroniska. Jest to czynność materialno techniczna, która nie wymaga poprzedzenia jej wydaniem decyzji administracyjnej.
- W przypadku naruszenia Regulaminu, o którym mowa w ust. 2, Decyzja kierująca do Schroniska wygasa z mocy art. 162 Kodeksu postępowania administracyjnego.
- 22
- Za rażące przewinienie uważa się:
- obrażanie Pracowników poprzez wyzywanie ich słowami powszechnie uważanymi za obelżywe,
- groźby karalne w stronę Pracowników,
- umyślne niszczenie mienia Schroniska, Świadczeniobiorców lub Pracowników,
- przyjście lub przebywanie na terenie Schroniska pod wpływem alkoholu,(tj. kiedy badanie alkomatem wskazuje wynik inny niż 0,00 ‰)
- wnoszenie na teren Schroniska alkoholu, narkotyków lub środków odurzających,
- odmowa poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu,
- nie uiszczanie opłaty w terminie, za pobyt do której Świadczeniobiorca jest zobowiązany na podstawie decyzji,
- wszczynanie awantury z użyciem przemocy fizycznej w stosunku do innych Świadczeniobiorców,
- nieusprawiedliwioną nieobecność na terenie Schroniska,
- niepodjęcie działań w celu uzyskania dokumentu tożsamości, o których mowa w § 8 ust.2 Regulaminu,
- nieprzestrzeganie zapisów kontraktu,
- opuszczenie Schroniska bez dokonania czynności, o których mowa w § 12 ust. 2 Regulaminu.
- Decyzję o uznaniu zachowania za przewinienie rażące podejmuje Pracownik lub Dyrektor.
- 23
- Świadczeniobiorcy, którzy w danym miesiącu dopuszczą się rażącego przewinienia wynikającego z Regulaminu zostają wydaleni, w myśl § 21 ust. 3 i zobowiązani są do natychmiastowego opuszczenia Schroniska.
- W przypadku naruszenia Regulaminu poprzez dokonanie rażącego przewinienia – Decyzja kierująca do Schroniska wygasa z mocy art. 162 Kodeksu postępowania administracyjnego.
- W przypadku wygaśnięcia decyzji wskutek rażącego przewinienia, lub w skutek wydalenia, o którym mowa w § 21 ust. 2 osoba zostanie pozbawiona możliwości ubiegania się o pobyt w Schronisku przez okres 2 miesięcy kalendarzowych, liczonych zgodnie z art. 57 ust. 3 kpa.
Rozdział IX
Postanowienia końcowe
- 24
- Ośrodek, Pracownicy i Dyrektor nie odpowiadają za rzeczy osobiste Świadczeniobiorców wnoszone czy pozostawione na terenie Schroniska.
- Osoby opuszczające Schronisko lub z niego wydalone zobowiązane są do zabrania swoich rzeczy w przeciągu 7 dni kalendarzowych, przy czym stosuje się ust. 1.
- Rzeczy pozostawione przez osoby po opuszczeniu Schroniska i nieodebrane w terminie o którym mowa w ust. 2 są komisyjnie pakowane, bez obowiązku ich spisywania i zagospodarowane zgodnie z Uchwałą nr XXIX-261-12 z dnia 20.12.2012 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Andrychów jako odpady komunalne.
- Znalezione w trakcie pakowania dokumenty należące do osób opuszczających Schronisko są zdeponowane w biurze Pracownika.
- 25
Znajdująca sie w obrębie Schroniska stodoła jest miejscem wyłącznie do przechowywania drewna opałowego, narzędzi ogrodowych, pojazdów jednośladowych Świadczeniobiorców, natomiast nie służy do przechowywania rzeczy osobistych Świadczeniobiorców.
- 26
Klucz zapasowy od każdego zamykanego pokoju należy zdeponować w biurze Pracownika.
- 27
Świadczeniobiorcy ponoszą odpowiedzialność za szkody w mieniu wyrządzone działaniem umyślnym i zobowiązani jest do ich naprawienia w naturze bądź w ekwiwalencie pieniężnym.