O projektach socjalnych realizowanych przez Ośrodek

Projekty socjalne realizowane w 2016roku.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie realizuje projekty socjalne. Ta forma pracy socjalnej jest odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby w zakresie aktywnej integracji rodzin i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób z grup ryzyka i ma za zadanie przynieść rezultaty w postaci określonych ściśle zmian tj. poprawy sytuacji ludzi na lepsze zdynamizować społeczność, mocniej ją zintegrować i wesprzeć zasoby ludzkie.

Aktualnie opracowano i wdrażane są trzy projekty socjalne:

Projekt socjalny pn.: „Grupa wsparcia dla rodziców wymagających podniesienia kompetencji opiekuńczych i wychowawczych”

Grupa wsparcia jest odpowiedzią na potrzebę wynikającą z dużej ilości rodzin, przejawiających trudności w wypełnianiu podstawowych funkcji opiekuńczo wychowawczych. Grupa wsparcia jest formą pomocy psychologicznej a udział w niej polega na dzieleniu się własnymi doświadczeniami i innymi uczestnikami, wymianie informacji i kompetencji, pozostawaniu w budującym kontakcie z innymi ludźmi i udzielaniu sobie wzajemnego wsparcia. Aktywne uczestnictwo w grupie wsparcia owocuje poprawą jakości codziennego funkcjonowania i pomaga w osobistym rozwoju.

Podczas spotkań grupowych z pedagogiem i psychologiem uczestnicy będą mogli realizować swoje cele w ramach niniejszego projektu, integrować się, w efekcie czego poprawią swoje relacje z dziećmi, a w niektórych przypadkach zwiększą swoje szanse na odzyskanie dzieci z rodzin zastępczych lub ośrodków.

Grupa wsparcia dla rodziców ma charakter półotwarty tzn. że mogą dołączać się nowe osoby, prowadzona jest bezterminowo a spotkania odbywają się we wtorki co 2 tygodnie w budynku na ul. Krakowskiej 72 w Andrychowie lub w aktualnej siedzibie OPS.

2.„Smocza jama” aktywna integracja społeczna rodzin w ramach Bajkolandii 2016

Projekt ten adresowany był do dzieci i rodzin mieszkających na terenie gminy Andrychów, a  w szczególności do rodzin objętych wsparciem asystentów rodziny w celu integracji i  aktywizacji poprzez włączenie do uczestnictwa w organizacji i przebiegu wydarzenia gminnego jakim jest coroczna organizacja Bajkolandii.

Projekt zrealizowany był w trzech etapach :

– I etap- praca asystentów w rodzinach polegająca na aktywizowaniu rodzin do przygotowania uczestnictwa w Bajkolandii – „Smocza jama” – wykonanie wraz z dziećmi w domach prac plastycznych na temat i zaangażowanie ich do organizacji ekspozycji np. przy zawieszaniu prac plastycznych. Asystenci rodzinni pracowali na zasobach poszczególnych osób w domach objętych asystenturą.

– II etap – zajęcia plastyczne w „Smoczej jamie”, którym towarzyszyła przygotowana wcześniej przez podopiecznych wystawa plastyczna.w czasie Bajkolandii 29 maja 2016r. Etap zrealizowany został przez pracowników OPS i wolontariuszy ZS nr 2 w A-chowie

– II etap – raport z realizacji projektu, ocena stopnia osiągnięcia rezultatów na podstawie wskaźników. Informacje zwrotne dla osób biorących udział w projekcie.

3. Projekt socjalny pn. Zwiększenie partycypacji obywatelskiej w życiu społecznym Gminy Andrychów

Adresatami projektu socjalnego pn. „Zwiększenie aktywności obywatelskiej w życiu społecznym” są osoby zagrożone wykluczeniem społecznym oraz uczniowie szkół średnich i gimnazjów na terenie Gminy Andrychów. Założeniem niniejszego projektu socjalnego jest integracja międzykulturowa i pogłębienie realizowanej dotąd ustawicznie pracy socjalnej z pojedynczymi rodzinami o współpracę na poziomie grup społecznych. Płaszczyzną porozumienia i komunikacji uczyniono tutaj wspólne doświadczenie II wojny światowej i pamięć o poległych w tym czasie ludziach w tym członków społeczności romskiej. Na poziomie zadań jest tu do zrealizowania wyjazd dla 20-osobowej grupy mieszkańców Andrychowa na uroczystość upamiętnienia Romów i Sinti zamordowanych w obozie zagłady KULMHOF w Chełmnie nad Nerem. (2.08.2016- 6.08.2016) a po powrocie promowanie/edukowanie przez uczestników wyjazdu wiedzy historycznej na ten temat (spotkanie, materiały informacyjno-edukacyjne lub żywe lekcje historii). Projekt jest przewidziany do realizacji we współpracy ze Stowarzyszeniem romskim Jamaro.