Warsztaty żywieniowe, ekonomiczne i kulinarne

Informacja dotycząca warsztatów w ramach działań towarzyszących Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2016.

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, że w Kuchni Św. Brata Alberta w Andrychowie przy ul. 1 Maja 11 przeprowadzone będą warsztaty w ramach działań towarzyszących POPŻ Podprogram 2016. Realizacja działań towarzyszących jest nieodłącznym, obowiązkowym elementem programu mającym za zadanie włączenie społeczne osób korzystających z pomocy żywnościowej. W ramach warsztatów uczestnicy otrzymują „Poradnik o niemarnowaniu, oszczędzaniu i zdrowym odżywianiu”, w którym znajdują się informacje jak uzyskać pomoc w ramach POPŻ 2014-2020 oraz informacje i porady z zakresu zasad prawidłowego żywienia, przygotowywania tanich, smacznych i pożywnych posiłków oraz na temat edukacji ekonomicznej, czyli sprawnym i umiejętnym gospodarowaniu budżetem domowym. Każdy pojedynczy warsztat trwa 2-3 godziny zegarowe. Organizatorem warsztatów jest Bank Żywności w Krakowie, który w tym zakresie współpracuje z trenerami edukacji ekonomicznej, dietetykami i kucharzami.

W Kuchni Św. Brata Alberta warsztaty zostaną przeprowadzone w następujących terminach:

  1. warsztaty żywieniowe – 15.02.2017 (środa) w godz. od 9: 00 do 11:00
  2. warsztaty ekonomiczne – 17.02.2017 (piątek) w godz. od 9: 00 do 11:00
  3. warsztaty kulinarne – 21.02.2017 (wtorek) w godz. od 8: 00 do 11:00

Podczas warsztatów żywieniowych uczestnicy poznają podstawowe zasady zdrowego odżywiania, uczą się sporządzania prawidłowych jadłospisów z uwzględnieniem potrzeb żywieniowym osób w różnym wieku i w różnych sytuacjach zdrowotnych.

Warsztat edukacji ekonomicznej może pomóc w umiejętnym gospodarowaniu budżetem domowym i finansami m.in. poprzez planowanie wydatków, oszczędzanie, dokonywanie właściwych wyborów dotyczących robienia codziennych zakupów. Uczestnicy warsztatów kulinarnych będą przygotowywać posiłki z produktów dostępnych w paczce POPŻ 2016 (proste, pożywne i zdrowe dania), wykorzystując też łatwo dostępne produkty – sezonowe i lokalne. Podczas warsztatów będą przekazywane informacje nt. zasad prawidłowego odżywiania, wartości odżywczych przygotowywanych potraw.

Każdy warsztat wzbogaca uczestników o nową wiedzę i umiejętności. Wymiana doświadczeń i wspólnie spędzony czas są pierwszym krokiem w kierunku włączenia społecznego.

Warsztaty prowadzone są w sposób prosty i przystępny dla każdego bez względu na wiedzę i umiejętności. Największą zaletą warsztatów jest integracja i chęć dzielenia się pomysłami i doświadczeniami.