Wakacje w Klubie Integracji Społecznej

Powiększ obrazMłoda kobieta stoi na balkonie z rozpostartymi ramionami, przed nią krajobraz miasta

W lipcu i sierpniu w Klubie Integracji Społecznej odbywały się regularnie warsztaty z elementami hortiterapii. Uczestnicy odkrywali swoje pokłady delikatności, wrażliwości, opiekuńczości i poczucia piękna i jedności z naturą poprzez zajęcia z roślinami. Zajęcia polegały na rozmnażaniu roślin doniczkowych a potem ich pielęgnacji.

 

Na zajęciach z rękodzieła uczestnicy rozwijają swoja kreatywność i tzw. „robienie czegoś z niczego” . Do rękodzieła wykorzystują znalezione i pozornie niepotrzebne rzeczy jak np. patyki znalezione w wodzie lub gałęzie usuwane z ogrodów. Oto niektóre efekty:

W ramach integracji społecznej i rozwoju „zmysłów ekonomicznych” odwiedziliśmy lokalny targ. To tętniące życiem miejsce było też bodźcem do rozmowy uruchomiło wspomnienia i doświadczenia związane z lokalnymi obyczajami. W trakcie prowadzonych zajęć często poruszane są tematy wzajemnego traktowania się, odmienności, doświadczenia z innymi kulturami i przekonaniami.
Do ulubionych warsztatów należą zajęcia kulinarne. Tutaj wszyscy się angażowali, była pełna współpraca, dobre tempo pracy i wrażenia sensoryczne .


W sierpniu Klub Integracji Społecznej zorganizował zajęcia integracyjne dla rodzin z dziećmi, w trakcie których uczestnicy mieli m.in. możliwość nauczenia się wykonywania mydełek artystycznych. Oto efekty tego spotkania.

Uwieńczeniem wakacyjnego cyklu zajęć była wycieczka rowerowa grupy „Kręgi wsparcia” do Łowiska we Frydrychowicach połączona z nauką wędkowania. Ponieważ rybki brały, wypowiadaliśmy swoje życzenia i wrzucaliśmy je z powrotem do stawu. Na koniec prawdziwa atrakcja kulinarna z regionu czyli karp w jarzynach z ogniska.