W Radiu Andrychów o uzależnieniach wśród dzieci

Powiększ obrazZdjęcie mikrofonu radiowego

Z czego wynikają uzależnienia wśród młodych ludzi? Jak uchronić własne dzieci przed uzależnieniami, a jeśli to się nie uda, w jaki sposób zorientować się, że mają problem i jak im pomóc? Na te i inne pytania w Radiu Andrychów odpowiada Monika Pleszewska, specjalista psychoterapii uzależnień i konsultant w punkcie konsultacyjnym OPS.

Zdjęcie Moniki Pleszewskiej siedzącej w gabinecie
Monika Pleszewska

„Człowiek na początku ma swoje wartości, coś, co ceni – rodzinę, przyjaciół, pasje, zainteresowania, szkołę, pracę, a uzależnienie powoduje, że on to wszystko zaczyna oddawać i zostaje tylko jedna rzecz, czyli przedmiot uzależnienia” – mówi Monika Pleszewska, specjalista psychoterapii uzależnień. Zwraca uwagę na to, że rodzice powinni znać swoje dziecko, wyznaczać mu granice i uczyć, że każde zachowanie pociąga za sobą określone konsekwencje, które trzeba przyjąć. Dziecko musi jednak wiedzieć, że postępowanie rodzica wynika z miłości, dlatego tak ważne jest budowanie relacji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, która odbyła się w Radiu Andrychów:

Część pierwsza rozmowy
Część druga rozmowy

Jeżeli w zachowaniu dziecka zauważymy coś niepokojącego, powinniśmy reagować. W razie problemów i wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą.

W Dziale Profilaktyki Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie, przy ul. Metalowców 10 działa punkt konsultacyjny. Konsultacje udzielane są w zakresie uzależnień od narkotyków oraz uzależnień behawioralnych (związanych z wykonywaniem różnych czynności). Więcej informacji na temat punktu konsultacyjnego znajduje się tutaj.