Nowy profil usług w Klubie Integracji Społecznej

Powiększ obrazZdjęcie osób siedzących na widowni i oglądających spektakl rozgrywający się na scenie

Powoli dobiega końca realizacja zadania publicznego pn. „Nowy profil usług w Klubie Integracji Społecznej”- edycja 2019 r., na które Gmina Andrychów po raz pierwszy otrzymała dofinansowanie w ramach programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo”.

Opracowaniem projektu i jego realizacją zajmuje się Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie, a dokładniej Klub Integracji Społecznej.

W projekcie uczestniczy 12 osób. Grupa mimo rozbieżności wiekowych bardzo się polubiła i zintegrowała. Osoby, które ją tworzą, uczestniczą we wszystkich proponowanych zajęciach. Projekt ma na celu ułatwić osobom bezrobotnym powrót na rynek pracy, m.in. dzięki intensywnym spotkaniom z doradcą zawodowym. Ponadto kilka osób ukończyło kurs zawodowy, dzięki któremu podniosło swoje kwalifikacje. Trzech uczestników obecnie odbywa płatny staż zawodowy.

Aktywizacji zawodowej towarzyszy również aktywizacja społeczna. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych w Miejskim Domu Kultury, tj. koncercie Maryli Rodowicz oraz spektaklu „Mężczyzna idealny”. Uczestnicy korzystają również bezpłatnie ze wsparcia specjalistów: prawnika, psychologa i pedagoga. Ponadto dowiadują się wielu interesujących rzeczy na różnorodnych warsztatach, mogąc przetestować alkogoogle, odwiedzają Izbę Regionalną Ziemi Andrychowskiej, jeżdżą na wizyty studyjne. Swoje kreatywne myślenie i zainteresowania rozwijają na zajęciach realizowanych dzięki porozumieniu z Centrum Kultury i Wypoczynku oraz na zajęciach socjoterapeutycznych, podczas których samodzielnie wykonywali ogrody w szkle, wyciskali soki, tworzyli mapy marzeń. Udział w projekcie przewidziany jest do końca grudnia 2019 r.

Galeria zdjęć z realizacji zadania publicznego: