Narkotyki – substancje zmieniające świadomość

Powiększ obrazNa zdjęciu Monika Pleszewska prowadząca szkolenie i słuchający jej uczestnicy

Aby skutecznie pomagać młodym ludziom mającym problem z narkotykami, potrzeba odpowiednich narzędzi. Jedną z okazji, by je zdobyć, było szkolenie „Narkotyki – substancje zmieniające świadomość”, które odbyło się 10 września w Dziale Profilaktyki Środowiskowej OPS w Andrychowie.

Szkolenie poprowadziła Monika Pleszewska – specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta w Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” w Bielsku-Białej oraz konsultant w punkcje konsultacyjnym OPS w Andrychowie.

Uczestnicy szkolenia pogłębili swoją wiedzę na temat negatywnych skutków stosowania narkotyków oraz powodów, dla których młodzież sięga po te środki. Poznali także przesłanki, na podstawie których można przypuszczać, że młody człowiek ma problem z uzależnieniem. Prowadząca poinformowała ich, jak powinni postępować w takiej sytuacji i gdzie mogą szukać pomocy.

„Nie ma narkotyków miękkich i twardych. Są tylko takie, które uzależniają szybciej, i takie, które uzależniają wolniej” – uczulała Monika Pleszewska, przekonując, że każdy kontakt z substancjami psychoaktywnymi może spowodować poważne spustoszenie w organizmie człowieka, prowadzić do uzależnienia, a także stać się pierwszym krokiem do sięgnięcia po inne, często silniejsze i jeszcze bardziej szkodliwe środki.

Mieszkańcy Gminy Andrychów, którzy mają problem z uzależnieniem od narkotyków albo dostrzegają taki problem u swoich bliskich, mogą spotkać się z Moniką Pleszewską w punkcie konsultacyjnym w Ośrodku Pomocy Społecznej w Andrychowie, przy ul. Metalowców 10. Więcej informacji na temat punktu znajduje się tutaj.