Zainwestuj SIEBIE w Rodzinę

Podczas warsztatów malowania na szkle usłyszałam taką rozmowę między dwoma chłopcami:

– A to szkło jest mocne czy się rozbije?

– To jest szkło – może się rozbić.

Na to inny chłopiec :

– A ja wiem, jaki jest najtrwalszy materiał!

– No jaki?

– Najtrwalszy jest dom!

 

 

O tym jak bardzo leży nam (Ośrodkowi Pomocy Społecznej) na sercu sprawa wzmacniania rodzin  w wychowaniu zdrowego, odpornego i szczęśliwego pokolenia Polaków niechaj świadczą warsztaty w ramach realizacji  projektu „Zainwestuj siebie w rodzinę”.

– My inwestujemy w te działania sporo energii, pozyskaliśmy na ten cel pieniądze z Ministerstwa Rodziny,Pracy i Polityki Społecznej. Rodziny uczestniczące w zajęciach  jak dotąd są zadowolone. Do tej pory odbyły się dwa warsztaty z trzech zaplanowanych mówi– Ewa Białczyk- Czechowska –  koordynatorka projektu.

Na pierwszych warsztatach o zarządzaniu czasem w luźnej atmosferze uczestnicy pracowali nad efektywnym gospodarowaniem swoją energią. W tym czasie dzieci malowały na szkle, rozwijały swoją sprawność fizyczną, karmiły zwierzęta i poznały się z Sierotką Marysią. Po warsztatach był wspólny  obiad w szałasie biesiadnym i rodzinne zwiedzanie Mini Zoo. W oczekiwaniu na powrotną Ciuchcię można było pojeździć konno lub poszaleć na „dmuchańcach”.  Do domu dzieciaki wracały zmęczone ale z uśmiechami na twarzach :-). Bardzo dziękujemy właścicielom Mini Zoo za wsparcie w czasie tego wydarzenia bo padał deszcz i potrzeba było dużo troski, elastyczności i kreatywności aby zrealizować program. Wspólnym wysiłkiem „we współpracy”  z pogodą udało się.

Kilka zdjęć z tego dnia :

Specjalnie dedykowane ojcom warsztaty Świadomego ojcostwa miały miejsce w dniu 02.09.2016r. w męskim gronie i w męskiej scenerii – bo w Warowni w Inwałdzie. W czasie zajęć z „Mądrym Panem”(w tej roli psycholog Sławomir Woch) uczestnicy aktywnie pracowali nad tematem dobrych relacji z dzieckiem i roli ojca w rodzinie. Potem rozrywka po męsku – walka na laserowe miecze.

Nie chodzi nam o to żeby uczyć ludzi życia, ale o to by odkryć i wesprzeć drzemiący w każdym z uczestników potencjał. Połączyliśmy zabawę, wymianę doświadczeń i trochę coachingu.

Chcemy aby po warsztatach mogli sobie powiedzieć „coś przeżyłem, nie jestem sam, inni też się zastanawiają  jak to z tym wychowywaniem dzieci jest” itp.

Kilka zdjęć z tego dnia:

Zapraszamy na trzeci warsztat  w dniu 06 października 2016r. – tym razem o komunikacji z dzieckiem.

Zajęcia  z rodzicami poprowadzi psycholog – Pan Dawid Sikorski

Refleksje:

Bywa  trudno – rodzice przychodzą czasem zrezygnowani lub zagubieni i mówią: „to ja już nie wiem jak mam być mamą /tatą”. „Nic właściwie nie mogę, same tylko traumy i prawa dziecka. Jak więc wychowywać?”. Są też tacy,  którzy narzekają ale nie robią nic w kierunku zmiany- wtedy jest najgorzej, bo rodzi się beznadzieja,  która jest zaraźliwa.

Zagubienie rodzica to brak poczucia bezpieczeństwa u dziecka. To skłoniło nas do zorganizowania czasu i przestrzeni, do wymiany doświadczeń między rodzicami, do wypowiedzenia się o co mnie – rodzicowi chodzi, jak również do poszukiwania w sobie  wytrwałości i cierpliwości.

Przestrzeń jest nieprzypadkowa, bo wybraliśmy miejsce stworzone dla rodzin, optymalne do kreatywnego bycia razem, a także do bycia sobą  w roli mamy, taty, dziecka. Dobrze, że są takie miejsca tak blisko nas, bo na terenie naszej Gminy Andrychów.

 

Dziękujemy właścicielom, pracownikom Mini Zoo  i „MWD”Spółki z o. o. w Inwałdzie  

za  dotychczasową współpracę.