19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży

Powiększ obrazRysunek pomarańczowej wstążki

Dział Profilaktyki Środowiskowej Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminny Zespół Interdyscyplinarny – Koalicja Przeciw Przemocy w Andrychowie włączyły się w realizację kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.

W ramach realizacji kampanii w przedszkolach gminnych odbywają się warsztaty dla dzieci w wieku 5 i 6 lat z bajkoterapii pt. „Bajka o Maurycym” prowadzone przez Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie, oraz warsztaty dla rodziców z wykorzystaniem filmu edukacyjnego „GADKI z Psem” prowadzone przez psychoterapeutę rodzinnego. Do kampanii zgłosiło się 8 przedszkoli z terenu gminy.

Światowa kampania, której autorem jest Women’s World Summit Foundation, odbywa się co roku i trwa od 1 do 19 listopada. Ostatni dzień kampanii przypada na Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Na terenie Polski w kampanię regularnie włącza się Fundacja po DRUGIE, która zaprasza do współpracy inne organizacje, instytucje i placówki, zajmujące się pracą z dziećmi i młodzieżą. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Jej kolor ma kojarzyć się z ostrzeżeniem, zwracać uwagę na problem przemocy i skłaniać do tego, by patrzeć uważnie i widzieć więcej.